Jakich zabiegów kosmetycznych nie można wykonywać latem?

Jakich zabiegów kosmetycznych nie można wykonywać latem?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Letnie miesiące nie sprzyjają wykonywaniu niektórych zabiegów kosmetycznych. Przeszkodami są wysoka temperatura, suche powietrze i promieniowanie słoneczne. Czasem więc warto poczekać kilka miesięcy i dany zabieg wykonać jesienią lub zimą. Jakich zabiegów należy unikać latem? Przeczytasz o tym w poniższym artykule.

Zabiegi laserowe

Za pomocą lasera można wyleczyć trądzik różowaty, zlikwidować przebarwienia, zmarszczki, owłosienie oraz zmniejszyć widoczność popękanych naczynek. Wiązka światła lasera działa na melaninę zawartą w skórze, przez co po wykonaniu tego typu zabiegu zaleca się unikanie słońca przez 4 tygodnie. Narażenie skóry na kontakt z promieniami słonecznymi może skutkować rozległymi, niechcianymi przebarwieniami. Depilacja laserowa również przyniesie lepszy efekt, jeżeli będzie wykonana jesienią lub zimą. To za sprawą koloru skóry – depilacja laserem nieopalonej skóry jest skuteczniejsza. 

Krioterapia

Krioterapia to leczenie za pomocą ciekłego azotu. Taki zabieg pozwala pozbyć się blizn, brodawek oraz trądziku. Ciekły azot powoduje wiele zaczerwienień i podrażnień na skórze. Z tego powodu po wykonaniu zabiegu należy unikać promieni słonecznych. Ekspozycja na słońce może bardzo nasilić powstałe podrażnienia. Co więcej, naskórek poddany działaniu suchego lodu (czyli ciekłego azotu) jest bardzo wrażliwy. Narażenie go na kontakt z promieniami UV może powodować pieczenie, swędzenie lub reakcję alergiczną. 

Zabiegi złuszczające

Latem niewskazane jest również wykonywanie zabiegów złuszczających, takich jak peelingi medyczne czy mikrodermabrazja. Mają one na celu złuszczenie martwego naskórka. Po wykonaniu takiego zabiegu skóra jest zaczerwieniona i podrażniona. Do pełnego zagojenia potrzebuje kilku dni. W tym przypadku, podobnie jak przy zabiegach laserowych, najlepiej nie narażać skóry na bezpośrednie promieniowanie słoneczne przez 4 tygodnie. Jeżeli nie zastosujesz się do tego zalecenia, to musisz wiedzieć, że narażasz się na podrażnienia i poparzenia. 

Do grupy zabiegów złuszczających, jakich powinno unikać się latem, należą również zabiegi kwasowe. Mowa tu o zabiegach z użyciem kwasu pirogonowego, glikolowegi, retinolu i mocnych peelingów chemicznych. To bardzo ważne, ponieważ po działaniu kwasów skóra jest podatna na przebarwienia. Narażając ją na działanie promieni UV, możesz łatwo się ich nabawić, a potem ciężko będzie się ich pozbyć. 

Jak chronić skórę po zabiegach przed słońcem?

Jakichkolwiek zabiegów byś nie wykonała latem, to zawsze po nich musisz szczególnie pamiętać o zabezpieczeniu skóry przed słońcem. Zawsze nakładaj krem z filtrem, najlepiej SPF 50. Staraj się również osłaniać ciało ubraniem i jak najczęściej korzystaj z zacienionych miejsc.

Zdj. główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*