Olejowanie włosów – o czym należy pamiętać?

Olejowanie włosów – o czym należy pamiętać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Olejowanie włosów to zabieg, z którym powinna się zapoznać każda kobieta. Jest to bowiem niezbędny element pielęgnacji, o którym niestety wiele z nas zapomina. 

Odpowiednio przeprowadzony z użyciem dobrze dobranych produktów może uratować zniszczone włosy i nadać blask oraz zdrowy wygląd. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć na temat olejowania włosów. 

Czy olejować można każdy rodzaj włosów?

Zdecydowanie tak! Duża część kobiet myśli, że cienkie i przetłuszczające się włosy nie są odpowiednim materiałem pod olejowanie. Nie jest to oczywiście prawda. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej metody i produktu. Wtedy zabieg przyniesie ze sobą wyłącznie pozytywne skutki!

Jakie są rodzaje olejowania?

Istnieją trzy rodzaje olejowania włosów: na sucho, na mokro i na podkładzie. Czym się różnią? Przede wszystkim intensywnością efektów oraz czasem trzymania oleju na włosach. 

Olejowanie na sucho

Olej w tej metodzie nakłada się na rozczesane, suche włosy. W tym przypadku olej można trzymać na włosach bardzo długo – nawet przez całą noc. Sprawdzi się ona przy włosach mało zniszczonych i tych cienkich.

Olejowanie na mokro

W tej metodzie olej nakłada się na zwilżone wodą i rozczesane włosy. Czas trzymania oleju to około 2–3 godzin. Ten rodzaj olejowania również sprawdzi się dla włosów cienkich i zdrowych.

Olejowanie na podkładzie

Jest to rodzaj olejowania, który będzie odpowiedni dla włosów wymagających ratunku. Sprawdzi się po zabiegach fryzjerskich, często używających prostownicy oraz suszarki z gorącym nawiewem. Będzie dobry dla włosów kręconych i suchych. Poleca się stosowanie go zimą i latem, kiedy skrajne temperatury negatywnie wpływają na stan włosów. 

Jak wykonać olejowanie na podkładzie? Na suche lub zwilżone wodą włosy nałóż odżywkę proteinową lub humektantową, albo PEH (proteinowo-emolientowo-humektantową). Następnie pokryj włosy olejem. Mieszankę trzymaj maksymalnie 30–40 minut na włosach. Po tym czasie pasma zaczną wchłaniać zbyt dużo odżywki, co może sprawić że będą zbyt nawilżone.

Jaki olej wybrać? 

Na rynku dostępnych jest wiele olejów do pielęgnacji włosów. Z powodzeniem można używać również tych spożywczych. Wybór oleju jednak powinien być indywidualny. Zależy od metody olejowania, stanu włosów, ich struktury i porowatości. Warto wypróbować metodą prób i błędów kilka rodzajów i ocenić, który jest dla Ciebie najlepszy.

Jak często wykonywać olejowanie?

Zabieg olejowania włosów można wykonywać przed każdym myciem lub też co kilka myć. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie są Twoje włosy i jak reagują na olejowanie. Najważniejsza w tym przypadku jest obserwacja efektów swoich działań. 

Jak zmyć olej z włosów?

Jeżeli myślisz, że olej wystarczy potraktować szamponem, aby dokładnie go domyć – jesteś w błędzie. Aby pozbyć się oleju z włosów należy najpierw go zemulgować. Jak to zrobić? Włosy pokryte olejem zwilż wodą, a następnie wetrzyj w nie odżywkę. Zostaw ją na 3–5 minut. Po tym czasie całość spłucz, a włosy umyj tak jak zwykle. Jest to jedyna metoda gwarantująca, że Twoje włosy po wysuszeniu nie okażą się tłuste.

Zdj. główne: Element5 Digital/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy klasyczna mała czarna jest zawsze w modzie?
Czy klasyczna mała czarna jest zawsze w modzie?
Odkryj, czym jest mała czarna i dlaczego ta klasyczna kreacja wydaje się być nieśmiertelna w świecie mody. Przekonaj się, czy warto mieć ją w swojej szafie.
Ostatnie wpisy