Wystąpienia publiczne – jak sprawić, żeby publiczność Cię pokochała?

Wystąpienia publiczne – jak sprawić, żeby publiczność Cię pokochała?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wystąpienia publiczne to koszmar wielu osób. Często przed zaprezentowaniem się przed publiką możesz zaobserwować u siebie nieprzyjemne symptomy, takie jak stres, lęk i inne trudności. Jest to normalne, ponieważ w takim momencie wystawiasz się na ocenę i jesteś w centrum uwagi. W tym artykule podpowiadamy, co zrobić, aby jak najlepiej się prezentować podczas wystąpień publicznych. 

Korzystaj jak najmniej z kartki

Obserwując prelegentów na wystąpieniach, zauważyć można jeden bardzo powszechny błąd. Jest nim zbyt częste korzystanie z kartki, na której znajduje się scenariusz wystąpienia. Może być ona bardzo przydatna, natomiast katastrofalnym błędem jest czytanie z niej większości tekstu. Pomocnicza kartka ma służyć do opierania się na niej tylko wtedy, gdy zdarzy Ci się stracić wątek. Warto również zawrzeć na niej ramowy plan wystąpienia. Całość prezentacji powinna brzmieć naturalnie i warto, aby zdecydowana większość była powiedziana, a nie przeczytana.

Odpowiedni strój jest bardzo ważny

Wygląd nie jest najważniejszy – to znane wszystkim powiedzenie. Natomiast równie znany jest fakt, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, a ono budowane jest w ciągu kilku sekund. Z tego powodu warto dobrze przemyśleć stylizację na dzień, w którym masz się zaprezentować. Jeżeli będzie odpowiednia do okazji oraz dobrze dobrana do Twojej sylwetki, to na pewno zaplusujesz u słuchaczy. Dobrym strojem zapewnisz sobie również to, że będą słuchać tego, co mówisz, a nie skupiać się na rozpraszającym wyglądzie. 

Utrzymuj kontakt wzrokowy z publicznością

Nic tak dobrze nie działa na komunikację międzyludzką jak kontakt wzrokowy. Dbając o utrzymywanie go, sprawisz, że zgromadzeni na Twoim występie będą czuli, że Twoje słowa są skierowane do nich. Istnieje bardzo duża szansa, że w tej sytuacji nikt nie będzie się rozpraszał na rozmowach oraz przeglądaniu mediów społecznościowych, ponieważ każdy będzie pragnął Cię wysłuchać. 

Postaraj się opanować stres

Stres to naturalna reakcja organizmu wprowadzonego w pewien dyskomfort, jakim są wystąpienia publiczne. Istnieją jednak sposoby na jego opanowanie. Pierwszym z nich jest zastosowanie naturalnej suplementacji, na przykład w postaci melisy. Napar z ziół pozwoli Ci się delikatnie wyciszyć i zrelaksować. Kolejną metodą są ćwiczenia oddechowe. Odpowiedni oddech jest niezwykle istotny zarówno przed wystąpieniem, jak i w jego trakcie. 

Warto walczyć ze stresem, ponieważ jeżeli będziesz zdenerwowany podczas prezentacji, to mimo starań i odpowiedniego przygotowania, możesz kiepsko wypaść.

Nie lekceważ czasu wyznaczonego na wystąpienie

Czy zdarzyło Ci się być na wykładzie, na którym prowadzący przeciągał go w czasie? Albo może pamiętasz taką sytuację ze szkolnej ławki? Zapewne kojarzy Ci się to z niepotrzebnymi nerwami i chęcią opuszczenia wystąpienia. Takie same uczucia będą towarzyszyły Twoim słuchaczom, jeżeli nie będziesz się trzymał wyznaczonego czasu trwania prezentacji. Jeżeli ma trwać godzinę, to nie pozwól, aby trwała godzinę i pięć minut. Jeśli będziesz się trzymać ram czasowych, zgromadzeni ludzie poczują, że szanujesz ich czas. Zyskasz tym samym większe zaufanie i szacunek swojej publiczności.

Zdj. główne: Alexandre Pellaes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny materac rehabilitacyjny: poradnik dla kupujących
Jak wybrać idealny materac rehabilitacyjny: poradnik dla kupujących
Zrozum, jak wybierać materac rehabilitacyjny, aby poprawić jakość snu i przyspieszyć proces leczenia. Dowiedz się o cechach, które powinny przykuć Twoją uwagę podczas zakupu.
Ostatnie wpisy