Zadbaj o piękny uśmiech

Zadbaj o piękny uśmiech
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Piękny uśmiech to jedna z najlepszych ozdób kobiety! Każdą niedoskonałość uda się zamaskować pod podkładem, natomiast zniszczonych i niezadbanych zębów nie da się ukryć w żaden sposób, nawet za pomocą szczoteczki i pasty do zębów.

Psucie się zębów, próchnica, ich żółtość nie pojawia się w jednej chwili, a jest konsekwencją braku regularnej pielęgnacji uzębienia oraz rzadkich wizyt u dentysty. Jak dbać o zęby?

1. Codzienna pielęgnacja

Podstawą idealnych zębów jest ich codzienne dokładne czyszczenie rano i wieczorem przed snem. Jeśli lubisz kawę, wino, herbaty, słodkie przekąski, papierowy, a nawet owoce i warzywa, powinnaś robić to o wiele częściej – pomoże to zapobiec pojawieniu się próchnicy i przebarwień. Nie zapomnij także o odpowiednio długim myciu zębów: dentyści zalecają minimalnie 2 min dokładnego czyszczenia jamy ustnej. Odpowiednio dobrana szczoteczka, pasta do zębów (zapomnij o tych wybielających!), korzystanie z nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej to podstawa zdrowych zębów, a więc pięknego uśmiechu!

2. Regularne wizyty u dentysty

Mało kto może pochwalić się regularnym odwiedzanie gabinetu dentystycznego. Dzieje się tak z różnych powodów: brak czasu, wysoki koszt wizyty czy po prostu nieufność i strach przed stomatologiem. Zapewniamy, leczenie dentystyczne dzisiaj zupełnie się różni od tego, które było paręnaście lat temu i wcale nie boli! Jeśli chcesz mieć piękne i zdrowe zęby, zacznij regularnie zwiedzać centra stomatologii. 

Jedną z najczęstszych chorób uzębienia jest próchnica, która z pozoru jest niegroźna, ale będąc nieleczona może prowadzić do utraty zęba. Pojawia się wtedy, gdy niedokładnie szczotkujemy zęby i resztki jedzenia zostają w szczelinach między zębami. Leczenie próchnicy zależy od stopnia zaawansowania choroby, choć najczęściej pacjenci zwracają się do kliniki stomatologicznej już na etapie zaawansowanym, czyli bólu zęba. Wtedy niezbędne jest usunięcie chorej tkanki i plombowanie. Często zdarza się tak, że zęby się na siebie nachodzą ze względu na brak wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym (tzw. stłoczone zęby), co powoduje trudności w czyszczeniu zębów prowadząca do pozostawania resztek jedzenia w szczelinach, a więc częstą próchnicę. W tym przypadku lekarz może zalecić założenie aparatu ortodontycznego.  

Każde uzębienie jest różne i każdy przypadek jest indywidualny. Jeśli chcesz mieć piękny uśmiech, musisz częściej udawać się do gabinetu dentystycznego i stosować się do zaleceń dentysty. 

3. Odpowiednia dieta

Odpowiednia dieta to podstawa utrzymania dobrej kondycji uzębienia. Nie namawiamy zrezygnować całkowicie z tego, co lubisz najbardziej: słodycze też potrzebne czasami na poprawę humoru! Nie należy jednak z nimi przesadzać, gdyż cukier jest szkodliwy i osłabia szkliwo zębów! 

Żeby odpowiednio zadbać o nasze uzębienie, codzienna dieta powinna zawierać dużo wapniu i fosforu, a także witamin. Zalecamy dodać do jadłospisu produkty mięsne, ryby, jajka, rośliny stroczkowe, soję, orzechy, płatki owsiane, kasze gryczaną i oczywiście warzywa i owoce! 

Jeśli szukasz zaufanego dentystę w Katowicach, sprawdź Dental Clinic! Kompleksowa oferta usług i stomatolodzy specjalizujący się w różnych dziedzinach powodują, że wszystkie problemy z uzębieniem rozwiążesz w jednym miejscu. 

Zdj. główne: Alexander Krivitskiy/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy wiesz, jakich perfum powinnaś używać według znaku zodiaku?
Czy wiesz, jakich perfum powinnaś używać według znaku zodiaku?
Każda z pań ma przynajmniej jeden flakonik perfum. Piękne zapachy poprawiają nasze samopoczucie. Okazuje się, że warto je dobierać także do znaku zodiaku. Jak to robić?
Ostatnie wpisy